חיפוש

פורצים ומנקים מקלטים בדימונה

מאות מקלטים ברחבי העיר דימונה נפרצו ונוקו על ידי מתנדבי ארגון 'לב אחד', במטרה לאפשר לתושבים להתגונן מפני ירי הרקטות.


האזעקות שנשמעו ברחבי העיר הכו בתדהמה את התושבים. במשך כל השנים בהן רקטות משוגרות מעזה אל ישובי הדרום, נדמה היה שהעיר הדרומית ממוקמת הרחק מהאיום. בעקבות כניסתה של דימונה אל סבב הלחימה, הזדרזו מתנדבי ארגון 'לב אחד', המונה אלפי מתנדבים שפועלים בקרב האוכלוסייה האזרחית בעיתות חירום, להקים חמ"ל בעיר בשיתוף עם העירייה ועם כפר הסטודנטים.


"במסגרת המבצע הספקנו להשמיש כבר למעלה ממאתיים מקלטים משותפים שנמצאים בבנייני מגורים והעבודה נמשכת", אומר ראש צוות הפעילות, עדיאל. "התחלנו מהשכונות הקשות יותר, שיש בהן עולים וקשישים ואוכלוסיות שמתקשות להתארגן לבד. בחלק מהמקרים מדובר במקלטים שנבנו אחרי מלחמת ששת הימים. מקלטים שפשוט לא ניתן היה להשתמש בהם בגלל הצפות, ליקויי חשמל או שהיו מלאים בפסולת שהצטברה עם השנים". "ראינו חשיבות עליונה בפינוי המקלטים מפני שזהו מצב של סכנת נפשות אמיתית", מוסיפה יעל המשמשת כרכזת החמ"ל. "לא רצינו לחשוב על מצב שבו ישנם נפגעים בגלל מחסור במקלט. חשוב שלכל אדם בעיר תהיה תחושת הביטחון הבסיסית, שיש לו לאן לרוץ בעת חירום" .


אל הפרויקט נרתמה העירייה ויחד עם המתנדבים החלה פעילות נמרצת להשמשת המקלטים. "ראש העירייה, אלי ברונשטיין, הורה לאגף שפ"ע לשים את הנושא בראש סדר העדיפויות. אנשי האגף סיוע בפתיחת סתימות, תיקוני חשמל, ציוד וכו' כדי שמקלטים רבים יוכלו לשמש כראוי את הציבור שאין בביתו חדרי ביטחון", מדגיש עדיאל ומציין כי בעקבות האירועים האחרונים מתקיימות ישיבות עדכון שוטפות וכי השר לפיתוח הנגב והגליל, סילבן שלום, התחייב לפעול להעברת תקציב שייועד לנושא המקלטים. "יש בעיר כ-495 מקלטים משותפים. בשונה ממקלטים ציבוריים, מדובר במקלטים שהאחריות על תקינותם מוטלת על הדיירים. בחלק מהמקרים דיירים ראו את הפעילות והתגייסו לסייע.


היינו רוצים לראות עוד תושבים שמתנדבים כיוון שצריך לזכור שמדובר בביטחונם ובמקלטים שאנו מקווים שכעת יעמדו ערוכים לכל צרה שלא תבוא ולא רק למבצע הנוכחי". לאחר אחת האזעקה אמרה בדמעות אחת התושבות כי זו הייתה האזעקה הראשונה שבה היה לה ולילדיה לאן לרוץ ולתפוס מחסה.20 צפיות0 תגובות